خ آزادی - خ جیحون - تقاطع چهار راه مرتضوی - پلاک ۲۰۱ - تلفن - ۶۶۸۹۸۸۳۰۶۶۸۴۲۱۸۵

عقد آریایی

عقد آریایی
رسم و رسوم ازدواج در هر کشوری ، نشانه و یا نمادی از تاریخچه آن کشور است. شاید تا به حال «عقد آریایی» یا «گواه‌گیری» به گوشتان خورده باشد اما اطلاعات زیادی درباره آن نداشته باشید. برخی معتقدند این نوع از عقد در ایران باستان برای برقراری پیوند زناشویی استفاده می‌شد. عقد آریایی از رسومی است که در سال‌های اخیر با استقبال شگفت انگیزی همراه بوده است و بسیاری از زوج های جوان به برگزاری آن علاقه مند هستند. رسمی که برخی از عروس و دامادها بعد از انجام عقد رسمی، اقدام به برگزاری آن می‌کنند. همین ابتداباید بدانید که عقد آریایی، تنها یک عقد تشریفاتی است و بعد از عقد رسمی برگزار می‌شود. آئین برگزاری عقد آریایی با عقد رسمی و اسلامی متفاوت است. نحوه برگزاری عقد آریایی کمی طولانی است و عاقد برگزاری این جشن، اختیاری است. منظور از اختیاری یعنی تنها آئین و نحوه برگزاری عقد آریایی را بلد باشد کافی است و حتما لزومی ندارد عاقد رسمی باشد.
زبان برگزاری عقد آریایی از فارسی سلیس است که مهمانان حاضر در جشن نیز باید عروس و داماد را در بیان جملات عقد آریایی همراهی کنند. تنها علت برگزاری این نوع عقد، قسم خوردن عروس و داماد مقابله یکدیگر و در حضور مهمانان است. جمله ای که معمولا بارها در عقد آریایی تکرار می‌شود، تعهد دادن جهت وفادار بودن به همسر می‌باشد که هم عروس و هم داماد باید آن را تکرار کنند. برخی می‌گویند، عقد آریایی، همان عقد شرعی است و تنها بجای کلمات عربی، از کلمات فارسی استفاده می شود البته برای عقد شرعی حتما باید از کلمات عربی استفاده شود تا عقد رسمی باشد. البته همانطور ذکر شد، عقد آریایی حتما باید بعد از عقد شرعی برگزار شود و تنها خواندن عقد آریایی باعث محرم شدن عروس و داماد نخواهد شد.
برای برگزاری مراسم عقد آریایی، عروس و داماد رو به روی یکدیگر ایستاده و دستان همدیگر را می‌گیرند و عاقد شروع به خواندن خطبه عقد آریایی می‌کند. هر جمله‌ای که از طرف عاقد گفته می‌شود را عروس و داماد باید تکرار کنند. جملات ابتدا به صورت پرسشی از طرف داماد با شعری زیبا آغاز می‌شود و بعد از آن، نوبت به عروس می‌ رسد که جواب داماد را با یک شعر زیبای دیگر بدهد. در انتها که جملات عروس و داماد به پایان رسید، حال نوبت به مهمانان حاضر در مراسم می‌رسد که با جمله‌ی (( همایون باد این پیمان / همایون باد این پیوند / گرامی باد این سوگند / همایون باد، همایون باد، همایون باد )) مراسم را به اتمام می‌رسانند. البته در این میان، عاقد نیز وظیفه سنگین تری نسبت به عروس و داماد و مهمانان حاضر دارد. متنی طولانی که باید با صدایی زیبا و خوانا از طرف عاقد خوانده شود. در این متن، دعایی برای عروس و داماد به زبان فارسی خوانده می‌شود.

متن عقد آریایی


۱. سوگند پیمان نوشاد(داماد)
در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به طراوت بهاران سوگند یاد میکنی تا هماره آنچه بر خود روا می داری بر همسر خویش روا دار داری و آنچه بر خود نمی پسندی بر او نیز نپسندی ؟! برای او شوئی وفادار و برای فرزندانت پدری خردمند و راهگشا باشی ؟!
داماد می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

۲. سوگند پیمان اوروس (عروس)
در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سرسبزی و باروری تابستان سوگند یاد میکنی تا با همسر خویش مهربان و همدل باشی و غرور و احترام او را همواره به جای آوری ؟! نیاز او را نیاز خود و در بی نیازی و بی آزی همسازو همگام وی باشی ؟!
عروس می‌گوید : سوگند یاد می‌کنم.

۳. سوگند دوباره نوشاد (داماد)
در نزد انجمن (نام داماد برده می‌شود) آیا به رنگارنگی پائیز سوگند یاد می‌کنی تا هماره پشتیبان و یاور وی باشی در شادی‌ها، غم‌ها، دارا و ناداری‌ها، تندرستی و بیماری، منزلت بانوی خویش را در تنهائی و در میان انجمن چون گوهری یگانه پاس داری ؟!
داماد می گوید : سوگند یاد می‌کنم.

۴. سوگند دوباره اوروس (عروس)
در نزد انجمن (نام عروس برده می‌شود) آیا به سپیدی وپاکی زمستان سوگند یاد می‌کنی که همواره اجاق گرمی بخش، بختتان را روشن و پر فروغ نگه داری و برای او همسری وفادار و برای فرزندانت مادری دلسوز و مهربان باشی؟! به خانه ات شادی و گرمی بخشیده و هر آنچه در توان داری را در آذین بندی و پاکی آن به کار گیری ؟!
عروس می‌گوید: سوگند یاد می‌کنم.

۵. پیمان
(داماد این جملات را پس از پیمان بان تکرار می کند)
به نام نامی یزدان
تو را من برگزیدم از میان این همه خوبان
برای زیستن با تو، میان این همه گواهان
بر لب آرم این سخن با تو، وفادار خواهم ماند
در هر لحظه، در هر جا، پذیرا می‌شوی آیا ؟
تو با من این چنین هستی که من با تو؟
(عروس این جملات را پس از پیمان بان تکرار می‌کند)
به نام نامی یزدان
پذیرا می‌شوم، مهر تو را از جان، هم اکنون
باز می گویم میان انجمن با تو، وفادار تو خواهم ماند
در هر لحظه، در هر جا برای زیستن با تو
تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو
(عروس و داماد این جملات را پس از پیمان‌بان همزمان با هم تکرار می‌کنند)
تو چون هم آشیان خواهی شد با من
تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو
بهشت عشق سازم خانه را
سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو
گواهان این پیوند: همایون باد این پیمان
همایون باد این پیوند
گرامی باد این سوگند
همایون باد، همایون باد، همایون باد
(پیمان بان می گوید)
شادباش ما و انجمن را پذیرا باشید

۶. نیایش پیمان زناشوئی
(پیمان بان این نیایش را پس از پیمان می خواند)
به نام دادار نیک اندیش
پروردگار دانا و توانا، ای یزدان پاک، ای دگرگون ساز دلها و روشنی بخش چشم‌ها، ای به آئین گرداننده‌ی شبان و روزان، ای سامان بخش نابسامانی‌ها و ای زداینده‌ی پریشانی‌ها، ای هستی ده و هستی بخش
تو را سپاس می‌گوئیم که به این دو یار مهربان‌، مهر خویش ارزانی داشتی تا زندگی‌شان را با پیوند دست‌ها و دلهای‌شان آغاز نمایند.
ای آگاه‌ترین آگاهان
سختی‌ها، ناپاکی‌ها، ستیزها، رنج‌ها و شکنج‌های زمانه را از ایشان دور ساز و دروازه‌های نیکی، خوشبختی و به زیستی را به رویشان بگشای.
هر روزشان را چون امروز گرم و درخشان و شادمان ساز.
سفره‌ی زندگی‌شان را همواره گسترده و پر برکت بدار.
به آنان فرزندانی ببخش تا با نیکی در پندار، کردار و گفتار در بهبود خانواده و جهان خویش کوشا باشند. عشق و مهر این خانواده را به استواری دماوند، به لطافت گل‌ها و روشنائی خورشید، به زلالی دریاها، به طراوت باران، به نسیم بهاری، به سرسبزی جهان همواره استوار و پایدار بدار.
پروردگارا
جام عشق، احترام، دوستی، گذشت، پیروی، همدردی، همراهی، همسازی و مهرورزی را میان این دو یار نشکن و آن را همواره لبریز و جاوید نگه دار
پروردگارا
هر روزشان را روزی نو و شب‌هایشان را پر ستاره و چون مهتاب پائیزی درخشان ساز. طلوع هر بامداد زرین‌ت را به نگاه پر مهرشان ببخش تا با عشق خویش، گرما‌بخش وجود یکدیگر باشند. سال‌های زیستن‌شان را پایدار و وفاداری به همسر را در نهادشان جاوید و ابدی بدار.
پروردگارا
بخت‌شان را بلندای آبی رنگ آسمان، غرورشان را شکوه ستیغ‌های بی‌راه البرز، آرامش‌شان را به نرمی گندم‌زارهای دشت مغان و مهرشان به یکدیگر را به ژرفای دریای پارس همانند گردان تا در پرواز زندگی هم‌بال یکدیگر چون عقابان تیز پرواز زاگرس، پشتیبان و یکدل باشند و آشیان خویش را از دسترس بدخواهان دور نگه دارند.
پروردگارا
چونان فرمای تا شقایق‌های خود رویِ دشت‌های دور در هنگامه‌ی رقص با نسیم بهاران قصه‌گوی مهرشان باشند و گل‌های کوهی روئیده در کنار سنگ‌های تفته از آفتاب در چشم‌انداز جویبارهای زلال و لغزنده یاد آور پیمان و وفاداری‌شان به یکدیگر گردند.
پروردگارا
کین، ناسازگاری، دروغ و کج اندیشی و اهریمنی را از نهادشان دور ساز و مشعل مهر و راستی، همدلی و خرمی اهورائی را در دل‌هایشان بیفروز. باشد که چون نیاکام مهر آئین خویش ستایشگر تو باشند و نیکی‌ها، سپیدی‌ها، پاکی‌هاو زیبائی‌هایت را هماره به خاطر سپارند.

۷. گواهان پیمان
سه بانو به عنوان سپندارمذ:
الهه مادر زمین
آناهیتا :الهه آب و نعمت
میترا: الهه پیمان دوستی و مهر
بهتر است که در قند سائی و بر زبان راندن پیمان حضور داشته و یکی کاسه عسل در دست، یکی حلقه‌ی داماد در دست و سومین حلقه عروس در دست با پیمان‌بان (عاقد) همراهی کنند.
پس از سوگند یاد کردن عروس و داماد این جمله را تک تک بر زبان می آورند.
گواهی می‌دهم پیمان بستن شما را
شادکام و خوشبخت باشید

خ آزادی - خ جیحون

تقاطع چهارراه مرتضوی. پ۲۰۱

ساعات کاری

8 صبح تا 8 شب